Izpostavljamo dve pobudi skupine starejših krajanov iz Grilčeve ulice v Idriji. V KS mesto Idrija (KS) smo se 30. maja 2024 seznanili z obema pobudama in bili zaprošeni za pomoč. Izziv? Kako pridobiti odgovor, stališče in rešitev pobude!
PRVA POBUDA se nanaša na nepregledno prometno ureditev križišča Rožne in Tomšičeve ulice. V KS smo preverili stanje na terenu in dne 6. junija 2024 na Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu pri Občini Idrija (SPVCP) podali vlogo in predlog za izboljšanje prometne ureditve. (dostopno na
https://ksidrija.idrija.si/ceste-in-promet/).
Krajani so 20. avgusta 2024 na rajonskem sestanku svojo pobudo še dopolnili in opozorili še na težave glede parkiranja na cesti pri Gostilni Kos in na pločniku pri Štručki ter podali prošnjo, da se v času prireditev na mestnem trgu, ko poteka obvoz po Grilčevi ulici le ta zaradi povečanega prometa ureja tudi z redarji. Vse krajane smo seznanili s stanjem pobude in da čakamo na odgovor SPVCP. Dopolnitev vloge smo podali 28. avgusta 2024.
Dne 7. oktobra 2024 smo prejeli prvo obvestilo SPVCPja in sicer, da je razprava v teku. Zaprosili smo, da bi prišlo do pohitritve obravnave in da prosimo za obvestilo, ko bo končno mnenje ali predlog posredovan županu Tomažu Venclju.
Dne 7. novembra 2024 smo SPVCP seznanili, da tudi župan pričakuje njihov končen predlog saj je bilo na 9. seji KS Mesto Idrija pojasnjeno, da v občinski upravi že več let nimajo zaposlenega strokovnega sodelavca za področje prometa. Mislim, da smo v tistem trenutku vsi člani sveta KS doživeli manjši šok! Doumnevali smo, da ima SPVCP s pomočjo občinske uprave vpeljan postopek, ko gre za obravnavo prometnih pobud. A žal temu ni tako. Se potem sprašujemo kako se rešujejo pobude iz drugih KS ali ugotovitve MIRICa? Tudi kakšna je vloga župana kot odgovornega za organiziranje občinskih služb in občinskih nalog. Občina je SPVCP ustanovila skladno z Zakonom o voznikih in predstavlja strokovno posvetovalno telo predstavniškega organa lokalne skupnosti in ne oddelka občinske uprave. SPVCP naj bi tako le podajal mnenje na pripravljeno rešitev in ne ravno obratno. Za uvid podajamo primer Občine Tolmin o ustreznem delovanju pristojnosti občinske službe v sodelovanju s SPVCP.
https://tolmin.si/objava/1017735 Upamo, da se predlog uskladi in da pride do rešitve.
DRUGA POBUDA pa se je nanašala na postavitev ograje tudi na delu betonskih stopnic v Bazoviški ulici, ki vodijo do Grilčeve ulice. Gre za strmo pot, ki je predvsem v jesenskem in zimskem času še bolj zahtevna za hojo in tudi nevarna. Uporabniki poti se namreč ne morejo nikamor opreti.
Na delovnem sestanku v avgustu smo bili seznanjeni, da je župan pobudo sprejel in da bi ograja morala biti postavljena že do 15. avgusta, vendar, da je bil edini ponudnik predrag. Da bodo takoj poiskali novega – cenejšega ponudnika in naj to ne bi trajalo predolgo. Dejstev kako je potekalo prvotno evidenčno naročilo ne poznamo, a težko sprejmemo pojasnilo, da v kovinarskem mestu ni ustreznega in cenovnega obrtnika, ki bi bil voljan brez “napihnjene cene” sokrajanom postaviti eno ograjo.
Čakanje na ograjo se je zato dodatno razvleklo in na novembrski 9. seji KS smo zaradi neobveščanja o stanju vseeno še enkrat vprašali. Podano je bilo pojasnilo, da bo ograja na delu betonskih stopnic postavljena najkasneje do konca novembra.
POBUDA KSMI
Vsled stanju in na podlagi dvoletnih izkušenj smo županu podali pobudo glede možnega reševanja pobud krajanov v prihodnje.