Na 11. seji občinskega sveta je občinski svetnik Bojan Režun iz svetniške skupine Socialnih Demokratov pod VIP naslovil na župana in posredno še na KS Mesto Idrija vprašanje vezano na ureditev parka, okolice in delovanje luči v Rožni ulici.
Dejansko ne gre za pomoto kot smo sprva mislili, saj smo dne 27.2. 2024 s strani tajništva tudi uradno prejeli vprašanje in prošnjo, da javimo, v kolikor bomo pripravili odgovor.
BOMO!
Vendar ne zato, ker smo ga dolžni, ampak zato, ker opažamo, da je potrebno razjasniti zakonski okvir delovanja lokalne samouprave
ODGOVOR
1. Župan je občinskemu svetniku odgovoril že na sami seji, vendar se še vedno pričakuje nek uraden odgovor tudi od KSMI. Nepotrebno.
2. Svetniki v krajevni skupnosti imajo vsaj delno podobno vlogo v odnosu do župana kot občinski svetniki: preverjanje zahtev, informiranost in seznanitev z dejstvi. Pri krajevnih svetnikih gre delno še za upravljalsko vlogo skladno z nalogami, ki so navedene v odloku o KS. Niso pa krajevni svetniki dolžni preverjati in poročati občinskim svetnikom
3. Krajevni svetniki tudi niso pristojni za urejanje komunalne opreme (ni takega dogovora). Seveda lahko podamo svoje mnenje ali pa oblikujemo dodatno zahtevo županu z vprašanji po bolj skrbnem urejanju mesta in zakaj se to ne izvaja. Zagotovo bomo tudi to v prihodnje preverili, kot tudi kako se urejajo parki in kakšni so režimi čiščenja. Pristojnost za urejanje in izvajanje nalog čiščenja je v celoti v domeni Komunale in Občine Idrija.
4. Krajevni svetniki oz. tajnik tudi ni več uslužbenec v občinski upravi in je naslavljanje vprašanj na KS zgolj prikaz nerazumevanja, da nismo več v letu pred 2014, ko so KS dejansko imele pristojnost, sredstva in moč odločati, kako se bo urejalo komunalno infrastrukturo. Če je taka želja, je potrebna najprej sprememba Statuta.
5. Občinski svetnik se lahko kadarkoli udeleži seje KS, izmenja informacije na določeno temo preko emaila ali telefona ali če potrebuje preveriti informacije pri predsedniku katerekoli KS zato, da lahko potem samostojno postavlja bolj jasna VIP vprašanja. Javno postavljanje VIP vprašanj krajevnim svetnikom pa je zelo nespodobno.
GLAVNO!
6. Vloga krajevnih svetnikov je predvsem pomoč občanom, ki se lahko tako kot občinski svetniki direktno obračajo na župana za vsa pojasnila. Gre za pomoč krajanom, da lahko podajo vprašanja v času uradnih ur, sej KS, srečanj ali pošljejo vprašanja po emailu. Občinski svetnik pa te pomoči, da pridobi formalni odgovor od župana ne potrebuje! Ima to pravico, da si pomaga sam sebi.
Kaj je potem sploh razlika med občinskim in krajevnim (mestnim) svetnikom pri postavljanju VIP vprašanj?
ZGOLJ INTERES, ZAVZETOST IN DODATNO PREVERJANJE NEPOPOLNIH ODGOVOROV!
Komu zaupajo občani pa je njihova odločitev!