Včeraj, 23. 1. 2024 smo KS Mesto Idrija v sodelovanju z Listo Odgovorni za Občino Idrija ter ob podpori Mestne knjižnice in čitalnice Idrija izvedli prvo letošnje predavanje za krajane na tovrstno problematiko, ki je med nami še kako prisotna in se o njej vsekakor premalo govori.
Predavanja se je udeležilo preko 50 obiskovalcev, ki so z zanimanjem prisluhnili predavateljici. Pričakovali smo večji obisk predstavnikov s strani šolstva, zopet pogrešali podporo lokalnih medijev, a vendarle – za nami je večer, ki je na obiskovalcih zagotovo pustil sled.
Po odzivu in vprašanjih s strani poslušalcev lahko sklepamo, da je tematika aktualna, da ste željni vedenja in poznavanja te problematike, zato vam spodaj podajamo povzetek najpomembnejših informacij, ki jih je z nami podelila predavateljica dr. med. spec. psih., Irena Sepin.
Včasih smo govorili samo o kemični zasvojenosti, torej o zasvojenosti s kemičnimi substancami, kot so različne droge, alkohol ipd. Danes pa si moramo priznati, da so tudi nekemične zasvojenosti velik problem, saj nastanejo v možganih podobne spremembe kot pri ostalih oblikah zasvojenosti in posameznika prav tako oropajo normalnega življenja.
K nekemični zasvojenosti spadajo: igranje videoiger in iger na srečo, uporaba družbenih omrežij, seksualnost in pornografija, pa tudi povsem vsakdanje aktivnosti, kot so: delo, odnosi, telesna vadba in spletno nakupovanje.
Gre torej za ponavljajoče vedenjske vzorce, ko aktivnost prevzame središčno vlogo v življenju posameznika in v veliki meri določa njegovo čustvovanje in vedenje, saj o aktivnosti vse bolj razmišlja in po njej hrepeni. Aktivnost pri posamezniku povzroči spremembo počutja in razpoloženja, ob njej izkusi občutke užitka, “zadetosti/odklopa”. Toleranca raste, kar pomeni, da za dosego enakega učinka/ugodja potrebuje vedno večjo intenzivnost ali količino, sicer doživlja občutek neugodja. Odtegnitveni znaki so nemir, razdraženost, slabost, tresenje, lahko tudi depresivni občutki. Posledice se kažejo v družinskem in socialnem življenju, v šoli, v delovnem okolju; družabno življenje je prekinjeno, posameznik se lahko povsem izolira in osami, občuti lahko notranji konflikt (izguba nadzora nad lastnim početjem).
POMEMBNO je tako vedenje prepoznati, ga sprejeti in poiskati ustrezno pomoč. Naj nas ne bo sram. Prizadeti ni kriv, da se mu je to zgodilo, gre za BOLEZEN, ki tako kot druge bolezni, potrebuje zdravljenje. Pomoči je lahko več vrst: hospitalna oblika ali dispanzerski način.
V Psihiatrični bolnišnici Idrija (naročanje na tel: 041 481 566 vsak delovni dan od 13:00 – 15:00) so v Sloveniji edini, ki poleg dispanzerskega načina izvajajo tudi hospitalni način. Po pomoč pa se lahko obrnete tudi na Centre pomoči za zdravljenje odvisnosti, posebej za mladostnike pa je predavateljica izpostavila program Logout – digitalni detox za najstnike, ki ga izvajajo v MKZ Rakitna.
PREVENTIVA – začne se že pri otrocih. Starši morajo imeti svoje otroke pod nadzorom, skupaj z njim naj strukturirajo dan. Pri tem naj skupaj določijo točno količino časa preživetega na računalniku / telefonu / tablici in seveda skupaj naj dogovorijo tudi prostočasne aktivnosti. Pri tem je potrebno biti dosleden. In kar je pri vsem skupaj najbolj pomembno – VEDNO VZGAJAMO Z ZGLEDOM.
Na podlagi izkazanega interesa s strani prisotnih staršev se bomo potrudili, da stopimo v stik z Rakitno, da v sklopu naših predavanj poskušamo izvesti tudi dogodek namenjen prav tej starostni skupini.
V kolikor imate željo po točno določeni vsebini, nam jo lahko zapišete spodaj v komentar ali pa pošljete na naš e-poštni naslov: ks-mestoidrija@idrija.si
