Sv. Ahac je pri nas zelo priljubljen odkar so Kranjci na njegov god leta 1593 pri Sisku premagali Turke pod vodstvom Andreja Turjaškega. Je eden od štirinajstih zavetnikov v sili.
Iz življenja …
O sv. Ahacu vemo malo zgodovinskega. Bil je mučenec iz Kapadokije.
Izročilo pravi, da je bil poveljnik rimske legije – 10.000 vojakov. Dokler je bil pogan, ni imel sreče v bojih, ko pa se je dal krstiti skupaj s svojimi vojaki krstiti, je začel zmagovati. Cesar Hadrijan je želel privesti svojega častnika nazaj v poganstvo, a ker tega ni dosegel zlepa, je dal Ahaca mučiti. Naposled so ga skupaj z njegovo legijo gnali na goro Ararat v Armeniji, kjer so jih križali.
Zakaj je tako priljubljen pri nas?
Sv. Ahac oziroma Ahacij je postal pri nas zelo priljubljen, odkar se je na dan njegovega godu leta 1508 v Idriji odprla izdatna žila živega srebra, in odkar so Kranjci na njegov god leta 1593 pri Sisku premagali Turke pod vodstvom Andreja Turjaškega.
Ali ste vedeli:
Iz imena Ahac / Ahacij je nastalo več priimkov. Priimek Ahačič je še danes precej znan, bolj redki pa so naslednji priimki: Ahac, Ahčan, Ahčin, Ahec, Ahej, Ahman, Hac, Hace, Hacin, Hače, in Ahačevič. Verjetno pa iz imena Ahac izhajajo tudi naslednji priimki: Ašič, Ačič, Ačko, Ačkun, Kac, Kace, Kacin, Kacl
Ime Ahac izhaja iz latinskega imena Achatius, to pa iz hebrejskega Ahazjáhu v pomenu »Jahve je zagrabil«.
Po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije je bilo na dan 31. decembra 2007 v Sloveniji število moških oseb z imenom Ahac: 26
Vir: pridi.com, wikipedia